conti_htd872085
conti_htd872085_2
conti_htd872085
conti_htd872085_2
CONTI HTD 720 8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD872085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 720
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 720 mm
  • Number of teeth: 90
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858890643
  • Supplier number: CONTI HTD872085
Length
720
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
720 mm