conti_htd35256
conti_htd35256_2
conti_htd35256
conti_htd35256_2
CONTI HTD 525 3M 6 Conti Synchrobelt timing belt - HTD35256
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 525
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 6 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 525 mm
  • Number of teeth: 175
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD35256
Length
525
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
525 mm