conti_htd55009
conti_htd55009_2
conti_htd55009
conti_htd55009_2
CONTI HTD 500 5M 9 Conti Synchrobelt timing belt - HTD55009
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 500
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 500 mm
  • Number of teeth: 100
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858892890
  • Supplier number: CONTI HTD55009
Length
500
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
500 mm