conti_htd8380885
conti_htd8380885_2
conti_htd8380885
conti_htd8380885_2
CONTI HTD 3808 8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8380885
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3808
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 3808 mm
  • Number of teeth: 476
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8380885
Length
3808
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
3808 mm