conti_htd14336040cxa
conti_htd14336040cxa_2
conti_htd14336040cxa
conti_htd14336040cxa_2
CONTI HTD 3360 14M 40 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD14336040CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3360
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 3360 mm
  • Number of teeth: 240
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817044301
  • Supplier number: CONTI HTD14336040CXA
Length
3360
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
3360 mm