conti_htd143360115cxa
conti_htd143360115cxa_2
conti_htd143360115cxa
conti_htd143360115cxa_2
CONTI HTD 3360 14M 115 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD143360115CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3360
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 3360 mm
  • Number of teeth: 240
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817044332
  • Supplier number: CONTI HTD143360115CXA
Length
3360
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
3360 mm