conti_htd5252515
conti_htd5252515_2
conti_htd5252515
conti_htd5252515_2
CONTI HTD 2525 5M 15 Conti Synchrobelt timing belt - HTD5252515
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 2525
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2525 mm
  • Number of teeth: 505
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD5252515
Length
2525
Pitch
5 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2525 mm