conti_htd14177885cxa
conti_htd14177885cxa_2
conti_htd14177885cxa
conti_htd14177885cxa_2
CONTI HTD 1778 14M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD14177885CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 1778
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1778 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043946
  • Supplier number: CONTI HTD14177885CXA
Pitch
14 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1778 mm