conti_htd8169685
conti_htd8169685_2
conti_htd8169685
conti_htd8169685_2
CONTI HTD 1696 8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8169685
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1696
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1696 mm
  • Number of teeth: 212
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8169685
Length
1696
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1696 mm