conti_htd14140085
conti_htd14140085_2
conti_htd14140085
conti_htd14140085_2
CONTI HTD 1400 14M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD14140085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1400
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1400 mm
  • Number of teeth: 100
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858891244
  • Supplier number: CONTI HTD14140085
Length
1400
Pitch
14 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1400 mm