conti_dstd896030
conti_dstd896030_2
conti_dstd896030
conti_dstd896030_2
CONTI DSTD 960 DS8M 30 Conti Synchrotwin timing belt - DSTD896030
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 120
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD896030
Length
960
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
960 mm