conti_dstd8134450cxp
conti_dstd8134450cxp_2
conti_dstd8134450cxp
conti_dstd8134450cxp_2
CONTI DSTD 1344 DS8M 50 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD8134450CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1344
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1344 mm
  • Number of teeth: 168
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD8134450CXP
Length
1344
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1344 mm