conti_dhtd14210055cxp
conti_dhtd14210055cxp_2
conti_dhtd14210055cxp
conti_dhtd14210055cxp_2
CONTI DHTD 2100 D14M 55 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD14210055CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2100
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 55 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 2100 mm
  • Number of teeth: 150
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD14210055CXP
Length
2100
Pitch
14 mm
Width
55 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
2100 mm