conti_dhtd5159525cxp
conti_dhtd5159525cxp_2
conti_dhtd5159525cxp
conti_dhtd5159525cxp_2
CONTI DHTD 1595 D5M 25 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD5159525CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1595
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1595 mm
  • Number of teeth: 319
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD5159525CXP
Length
1595
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1595 mm