conti_dhtd512709
conti_dhtd512709_2
conti_dhtd512709
conti_dhtd512709_2
CONTI DHTD 1270 D5M 9 Conti Synchrotwin timing belt - DHTD512709
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1270
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 1270 mm
  • Number of teeth: 254
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD512709
Length
1270
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
1270 mm