conti_dhtd8104030cxp
conti_dhtd8104030cxp_2
conti_dhtd8104030cxp
conti_dhtd8104030cxp_2
CONTI DHTD 1040 D8M 30 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD8104030CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1040
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1040 mm
  • Number of teeth: 130
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD8104030CXP
Length
1040
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1040 mm