conti_ctd889636scc
conti_ctd889636scc_2
conti_ctd889636scc
conti_ctd889636scc_2
CONTI CTD 8M 896 36 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD889636SCC
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 896
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 36 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 896 mm
  • Number of teeth: 112
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817285872
  • Supplier number: CONTI CTD889636SCC
Length
896
Pitch
8 mm
Width
36 mm
Nominal length
896 mm