conti_ctd8280036scc
conti_ctd8280036scc_2
conti_ctd8280036scc
conti_ctd8280036scc_2
CONTI CTD 8M 2800 36 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8280036SCC
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 36 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 2800 mm
  • Number of teeth: 350
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817286831
  • Supplier number: CONTI CTD8280036SCC
Length
2800
Pitch
8 mm
Width
36 mm
Nominal length
2800 mm