conti_ctd8240062scc
conti_ctd8240062scc_2
conti_ctd8240062scc
conti_ctd8240062scc_2
CONTI CTD 8M 2400 62 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8240062SCC
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2400
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 62 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 2400 mm
  • Number of teeth: 300
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817285728
  • Supplier number: CONTI CTD8240062SCC
Length
2400
Pitch
8 mm
Width
62 mm
Nominal length
2400 mm