conti_ctd8240036scc
conti_ctd8240036scc_2
conti_ctd8240036scc
conti_ctd8240036scc_2
CONTI CTD 8M 2400 36 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8240036SCC
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
  • Increased power ratings
  • Longitudinally stable throughout its lifetime
  • Resistant to oils
  • Grease and fuel
  • Conditionally resistant to acid and lye
  • Raw materials and production are silicone free
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 2400
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 36 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 2400 mm
  • Number of teeth: 300
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817285599
  • Supplier number: CONTI CTD8240036SCC
Length
2400
Pitch
8 mm
Width
36 mm
Product line
CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
Nominal length
2400 mm