conti_ctd8122421scc
conti_ctd8122421scc_2
conti_ctd8122421scc
conti_ctd8122421scc_2
CONTI CTD 8M 1224 21 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8122421SCC
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
  • Increased power ratings
  • Longitudinally stable throughout its lifetime
  • Resistant to oils
  • Grease and fuel
  • Conditionally resistant to acid and lye
  • Raw materials and production are silicone free
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1224
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 21 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 1224 mm
  • Number of teeth: 153
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817286152
  • Supplier number: CONTI CTD8122421SCC
Length
1224
Pitch
8 mm
Width
21 mm
Product line
CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
Nominal length
1224 mm