conti_at597516
CONTI AT5 975 16 Conti Synchroflex timing belt - AT597516
58.55 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 975
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 975 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817110389
  • Supplier number: CONTI AT597516
Pitch
5 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
975 mm