conti_at590016
CONTI AT5 900 16 Conti Synchroflex timing belt - AT590016
54.78 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 900
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 900 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817113717
  • Supplier number: CONTI AT590016
Pitch
5 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
900 mm