conti_at554512
CONTI AT5 545 12 Conti Synchroflex timing belt - AT554512
31.01 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 25.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 545
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 545 mm
  • Number of teeth: 109
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817112161
  • Supplier number: CONTI AT554512
Length
545
Pitch
5 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
545 mm