conti_at550020
CONTI AT5 500 20 Conti Synchroflex timing belt - AT550020
43.75 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 500
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 500 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817106924
  • Supplier number: CONTI AT550020
Pitch
5 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
500 mm