conti_at1096050gen3
CONTI AT1096050GEN3 conti synchroflex gen 3 timing belt 960 x 50 mm red
267.82 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Delivery by DHL
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 96
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817118514
  • Supplier number: CONTI AT1096050GEN3
Length
960
Pitch
10 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
Nominal length
960 mm