conti_at1089016gen3
CONTI AT1089016GEN3 conti synchroflex gen 3 timing belt 890 x 16 mm red
82.76 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Delivery by DHL
Key features according to our expert
  • Length: 890
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
  • Nominal length: 890 mm
  • Number of teeth: 89
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817120289
  • Supplier number: CONTI AT1089016GEN3
Length
890
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
Nominal length
890 mm