conti_at1056016gen3
CONTI AT1056016GEN3 conti synchroflex gen 3 timing belt 560 x 16 mm red
54.90 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Delivery by DHL
Key features according to our expert
  • Length: 560
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
  • Nominal length: 560 mm
  • Number of teeth: 56
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817120227
  • Supplier number: CONTI AT1056016GEN3
Length
560
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
Nominal length
560 mm