conti_at10170016gen3
CONTI AT10170016GEN3 conti synchroflex gen 3 timing belt 1700 x 16 mm red
155.61 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
  • Delivery by DHL
Key features according to our expert
  • Length: 1700
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
  • Nominal length: 1700 mm
  • Number of teeth: 170
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817121484
  • Supplier number: CONTI AT10170016GEN3
Length
1700
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
Nominal length
1700 mm