conti_at10140025gen3
CONTI AT10140025GEN3 conti synchroflex gen 3 timing belt 1400 x 25 mm red
199.70 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 8.
  • Delivery by DHL
Key features according to our expert
  • Length: 1400
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
  • Nominal length: 1400 mm
  • Number of teeth: 140
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817119139
  • Supplier number: CONTI AT10140025GEN3
Length
1400
Pitch
10 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
Nominal length
1400 mm