conti_at1056075
CONTI AT10 560 75 Conti Synchroflex timing belt - AT1056075
205.82 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 560
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 75 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 560 mm
  • Number of teeth: 56
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817125284
  • Supplier number: CONTI AT1056075
Length
560
Pitch
10 mm
Width
75 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
560 mm