conti_at1050050
CONTI AT10 500 50 Conti Synchroflex timing belt - AT1050050
124.92 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 500
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 500 mm
  • Number of teeth: 50
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817123693
  • Supplier number: CONTI AT1050050
Length
500
Pitch
10 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
500 mm