bahco_sb7809m_14
bahco_sb7809m_14_2
bahco_sb7809m_14_3
bahco_sb7809m_14
bahco_sb7809m_14_2
bahco_sb7809m_14_3
BAHCO SB7809M-14 screwdriver socket spanner 1/2" square connection hexagonal 14 mm
Product description:
  • 1/2" square drive socket drivers, for hex head screws
  • Metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
  • SB = Retail packed on a plastic info card
Key features according to our expert
  • Length: 60 mm
  • Type of drive profile (bit): Hexagon
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: HEX 14 mm
  • Drive profile size (bit): 14 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314153004215
  • Supplier number: BAHCO SB7809M-14
Length
60 mm
Type of drive profile (bit)
Hexagon
Blade thickness
Not applicable
Connection size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
HEX 14 mm
Drive profile size (bit)
14 mm
Working length mm
20 mm
Socket drive mm (d)
23 mm
Weight oz oz
4,5 oz
Length mm (l)
60 mm
Hexagon size mm
14 mm