skf-p2btss-25m-ytpss-p2btss-25m--ytpss
SKF P2BTSS 25M-YTPSS ball bearing unit 25 mm
This article is not available
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 25 mm
  • Product line: Blue Line
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577858900
  • Supplier number: SKF P2BTSS 25M-YTPSS
Shaft diameter
25 mm
Product line
Blue Line
Bore type
Cylindrical
Material, bearing
Stainless steel
Sealing, bearing
Seal and flinger on both sides
Sealing type
Contact, gutter
Rubber seating ring
Without
Centre height (pillow block)
36.5 mm
Lubricant
Grease
Number of bolt holes for fasteners
2
Basic static load rating
7.8 kN
Material, housing
Stainless steel
Bearing width, total
34.1 mm
Retaining feature, inner ring
Set screws
Centre distance between bolt holes
50.8 mm
Grease fitting
Without
Note
Limiting speed with shaft tolerance h6
Sealing, unit
Optional end cover
Limiting speed
4,300 r/min
Fastening bolt hole type
Threaded
Relubrication hole
Housing overall width
32 mm