dewalt_dnw28r50g12e
dewalt_dnw28r50g12e
dewalt_dnw28r50g12e
dewalt_dnw28r50g12e
dewalt_dnw28r50g12e
dewalt_dnw28r50g12e
DEWALT DNW28R50G12E wire weld construction nails 2.8-50 ringed galvanised G12 2.2m (2200 pcs)
33.80 tax incl.
On order: delivered from 28/05/2026
pack
  • Delivery by DHL
DeWALT Free Battery Promotion at Klium!
How does it work?
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 31.05.2026 or while stocks last.
Product description
  • [DNW33] Wire Weld 2.8-50 Ringed Galvanised G12 2.2m
Features
  • Wire welded nails with clear or galvanised (G12) surface and smooth or ring shank
Key features according to our expert
  • Nail length: 50 mm
  • Angle: 33 °
  • Quantiy per pack: 2200
  • Nail thickness: 2,8 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013950745
  • Supplier number: DEWALT DNW28R50G12E
Nail length
50 mm
Angle
33 °
Quantiy per pack
2200
Nail thickness
2,8 mm
Product type
Ring
Compatible with
DPN9033-XJ
Length
50,0 mm
Diameter
33,0 º
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
2,8 mm