conti_ctd835221cxa
conti_ctd835221cxa_2
conti_ctd835221cxa
conti_ctd835221cxa_2
CONTI CTD 352 C8M 21 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - CTD835221CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
Key features according to our expert
  • Length: 352
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 21 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 352 mm
  • Number of teeth: 44
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041645
  • Supplier number: CONTI CTD835221CXA
Length
352
Pitch
8 mm
Width
21 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
352 mm