conti_htd8328030cxp
conti_htd8328030cxp_2
conti_htd8328030cxp
conti_htd8328030cxp_2
CONTI HTD 3280 8M 30 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD8328030CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 3280
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 3280 mm
  • Number of teeth: 410
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817052795
  • Supplier number: CONTI HTD8328030CXP
Length
3280
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
3280 mm