conti_htd522515cxp
conti_htd522515cxp_2
conti_htd522515cxp
conti_htd522515cxp_2
CONTI HTD 225 5M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD522515CXP
23.43 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 300.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 225
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 225 mm
  • Number of teeth: 45
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049986
  • Supplier number: CONTI HTD522515CXP
Length
225
Pitch
5 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
225 mm