conti_ctd841612cxa
conti_ctd841612cxa_2
conti_ctd841612cxa
conti_ctd841612cxa_2
CONTI CTD 416 C8M 12 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - CTD841612CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 416
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 416 mm
  • Number of teeth: 52
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041652
  • Supplier number: CONTI CTD841612CXA
Length
416
Pitch
8 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
416 mm