conti_std860020cxp
conti_std860020cxp_2
conti_std860020cxp
conti_std860020cxp_2
CONTI STD 600 S8M 20 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD860020CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 600 mm
  • Number of teeth: 75
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817054768
  • Supplier number: CONTI STD860020CXP
Length
600
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
600 mm