conti_std848085cxp
conti_std848085cxp_2
conti_std848085cxp
conti_std848085cxp_2
CONTI STD 480 S8M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD848085CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 480
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 480 mm
  • Number of teeth: 60
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817054676
  • Supplier number: CONTI STD848085CXP
Length
480
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
480 mm