conti_std8180020cxa
conti_std8180020cxa_2
conti_std8180020cxa
conti_std8180020cxa_2
CONTI STD 1800 S8M 20 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8180020CXA
210.38 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 72.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1800 mm
  • Number of teeth: 225
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817047081
  • Supplier number: CONTI STD8180020CXA
Length
1800
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1800 mm