conti_std8160050cxp
conti_std8160050cxp_2
conti_std8160050cxp
conti_std8160050cxp_2
CONTI STD 1600 S8M 50 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD8160050CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1600 mm
  • Number of teeth: 200
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817057134
  • Supplier number: CONTI STD8160050CXP
Length
1600
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1600 mm