conti_std8130430cxa
conti_std8130430cxa_2
conti_std8130430cxa
conti_std8130430cxa_2
CONTI STD 1304 S8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8130430CXA
244.40 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 48.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 1304
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1304 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817046534
  • Supplier number: CONTI STD8130430CXA
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1304 mm