conti_std8124030cxa
conti_std8124030cxa_2
conti_std8124030cxa
conti_std8124030cxa_2
CONTI STD 1240 S8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8124030CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1240
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1240 mm
  • Number of teeth: 155
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817046336
  • Supplier number: CONTI STD8124030CXA
Length
1240
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1240 mm