conti_std8113685cxa
conti_std8113685cxa_2
conti_std8113685cxa
conti_std8113685cxa_2
CONTI STD 1136 S8M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8113685CXA
627.86 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1136
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1136 mm
  • Number of teeth: 142
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817046077
  • Supplier number: CONTI STD8113685CXA
Length
1136
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1136 mm