conti_htd872030cxp
conti_htd872030cxp_2
conti_htd872030cxp
conti_htd872030cxp_2
CONTI HTD 720 8M 30 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD872030CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 720
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 720 mm
  • Number of teeth: 90
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858012366
  • Supplier number: CONTI HTD872030CXP
Length
720
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
720 mm