conti_htd570015cxp
conti_htd570015cxp_2
conti_htd570015cxp
conti_htd570015cxp_2
CONTI HTD 700 5M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD570015CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 700
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 700 mm
  • Number of teeth: 140
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817050883
  • Supplier number: CONTI HTD570015CXP
Length
700
Pitch
5 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
700 mm