conti_htd36006cxp
conti_htd36006cxp_2
conti_htd36006cxp
conti_htd36006cxp_2
CONTI HTD 600 3M 6 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD36006CXP
16.29 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 125.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 600
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 6 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 600 mm
  • Number of teeth: 200
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049191
  • Supplier number: CONTI HTD36006CXP
Length
600
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
600 mm