conti_htd35976cxp
conti_htd35976cxp_2
conti_htd35976cxp
conti_htd35976cxp_2
CONTI HTD 597 3M 6 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD35976CXP
16.29 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 750.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 597
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 6 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 597 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049160
  • Supplier number: CONTI HTD35976CXP
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
597 mm